Nie każdy ma możliwość postawienia własnego basenu czy wybudowaniu go na świeżym powietrzu na działce, ogrodzie lub takiego, który jest częścią domu. Jednak posiadanie takiego basenu wiążę się także z odpowiednim jego oświetleniem, ponieważ kiedy chcielibyśmy z niego korzystać, jak jest już ciemno bądź robi się ciemno to potrzebne jest wtedy odpowiednie oświetlenie. Jak jednak je dobrać i sprawić, żeby wyglądał i prezentował się on dobrze i stworzyć atmosferę, że miło i przyjemnie będzie się w nim spędzało czas, a jednocześnie będzie dobra widoczność. 

Basen na zewnątrz czy w środku domu jest wyzwaniem, ponieważ trzeba o niego dbać, kontrolować poziom wody, jej czystość, zmieniać regularnie wodę, aby zachowane były normy higieniczne, miejsce dokoła basenu także powinno być zadbane, a także jego oświetlenie powinno być odpowiednio dostoswane i zamontowane, aby było odporne na wodę, jeśli są to lampki wbudowane w ziemie przy basenie. 

Basen zajmuje dość dużą przestzreń na dworze czy w domu w miejscu na to przeznaczonym, dlatego trzeba pamiętać o dobrym zabezpieczeniu, wygospodarowaniu odpowiedniego metrażu, zaprojektowanie całości, czyli baenu i miejsca wokół niego. Powinno wziąć się pod uwagę wszelkie elementy i tak zaplanować to, aby wszystko było wykonane z wcześniejszym przemyśleniem, tak, żeby nie było problemu z jakimiś kwestiami czy, żeby nie trzeba było czegoś zmieniać.

Jak oświetlić basen na zewnątrz, a jak ten we wewnątrz?

Basen może być na dowrze, czyli na zewnątrz i tutaj także mogą być dwa rodzaj, ponieważ może to być wybudowany basen, który najczęściej wykonany jest z płytek czy kafelek, natomiast są też takie dmuchane lub większe wykonane z materiału. Te dwa rodzaje można w różny sposób oświetlić i uwydatnić go oraz pokazać jego zalety. Są także domy, które basen mają w środku, w wewnątrz, dzięki czemu mogą z niego korzystać przez cały rok i takie pomieszczenie z basenem również inaczej się oświetla.

Baseny na zewnątrz często oświetla się przy pomocy oczek halogenowych wbudowanych w ziemie dookoła całości obiektu basenu. Co pozwala na dobre oświetlenie go w nocy czy na wieczór, kiedy nie jest już tak jasno, a jest lato i z chęcią spędza się takie wieczory właśnie w basenach na zewnątrz. Można także zastosować takie lampy stojące przymocowane do ziemi, które są wysokie i wyglądają trochę jak te zamontowane w centrum miasta czy w parkach, jednak to właśnie dodaje swoistego klimatu, a jednocześnie daje dużo świtała i pozwala na oświetlenie nie tylko samej części basenu, ale także tej wokół niej, dzięki czemu widoczność jest lepsza i można spokojnie się przemieszczać. Jeśli taki basen na zewnątrz zbudowany jest lub postawiony jest przy wyjściu z tarasu to można także, jako dodatkowe źródło światła, a jednocześnie, jako dodatek dekoracyjny tej przestrzeni zamontować kinkiety przykręcone do ściany, ponieważ są one równie dobrym i ciekawym rozwiązaniem i przynoszą one oprócz światła, przytulny klimat. Przy montowaniu oczek przy basenie można zastosować także wbudowane w ziemie Ledy, które dodatkowo są energooszczędne i dają wiele światła. Często przy takich basenach na zewnątrz stawia się tak zwane słupki ogrodowe, które mogą być postawione przy ścieżce do tego basenu lub przy po bokach basenu na trawniku. Oświetlają one drogę i jednocześnie pokazują, ze dla domowników nawet w ogrodzie ważna jest zaplanowana przestrzeń, jak i udekorowanie jej w taki sposób. Ostatnia propozycja jest lampa z czujnikiem ruchu, która pod wpływem tego, ze ktoś się porusza, przejdzie obok tej lampy, zapalają się, ponieważ dzięki temu można zaoszczędzić prąd, ponieważ kiedy nie trzeba to się sama wyłącza, bo czasami zdarza się zapomnieć wyłączyć świtało. Jednocześnie dostarcza wiele światła i rozświetla nie tylko miejsce basenu, ale także to, co jest wokół niego. Lampy montowane przy samym basenie lub w basenie powinny być wodoodporne oczywiście i być odporne na wszelkie inne zjawiska atmosferyczne. 

Baseny wewnątrz domu są niezwykle wygodne i użyteczne, ponieważ można w każdej chwili z niego skorzystać, nie trzeba jechać specjalnie na basen do centrum miasta, a także jest on dla nas do dyspozycji cały czas, a więc to my decydujemy, kiedy, o której godzinie i ile czasu w nim spędzimy. Można z niego korzystać przez cały rok, ponieważ z basenami na zewnątrz jest tak, że są tylko aktywne właściwie tylko na okres wiosenno-letni, a tutaj jest to bez względu na pogodę i porę roku. Można łatwiej go wyczyścić i wymienić wodę, ponieważ na dworze często do takie wody dostaję się piasek czy trawa z dworu, brudzi się ona sama w sobie od wystawienia na powietrze. Natomiast w środku ta woda jest ciągle pod zadaszeniem bez zbędnych zanieczyszczeń i łatwiej utrzymać go w czystości oraz wymienić w nim wodę. Może być ona ciepła przez nagrzanie się pomieszczenia czy wpuszczeniu po prostu cieplejszej wody. 

Do takich basenów zwłaszcza potrzebne jest szczególne przygotowanie, aby nie wyszła żadna wilgoć, nie zniszczył się parkiet położony na reszcie przestrzeni, odpowiednie oświetlenie, aby wszystko było widoczne i można było z niego korzystać w pełni. Taki basen wewnętrzy powinien jako posadzkę mieć najlepiej płytki lub kafelki, ponieważ podłoga dzięki temu nie zgnije i nie będzie pod nią robił się grzyb. Ściany powinny być dostosowane do warunków wodnych i być odpowiednio zabezpieczone, to samo tyczy się sufitu, aby nie powstała nigdzie wilgoć. Taki basen jak i na zewnątrz jak i wewnątrz wykładany jest płytkami lub kafelkami. 

Oświetlenie to w zależności od wysokości basenu oraz jego wielkości, ponieważ najlepiej sprawdzają się oczka halogenowe na sufit, bądź Ledy lub reflektory powieszone na suficie, ponieważ one dają najwięcej świtała w takich pomieszczeniach i dobrze współgrają z wodą, nie parują, nie wychodzą na nich niechciane rzeczy, a także rozprzestrzeniają światło na całość pomieszczenia. Są także takie oczka stosowane dodatkowo przy samej linii basenu bądź wewnątrz basenu, ponieważ to dodaję światła, pozwala na wyłączenie centralnego oświetlenia na suficie i stworzenie przytulnego klimatu, dzięki mniejszej ilości oświetlenia. 

Basen w domu lub na zewnątrz – jak dbać?

Mając basen czy to na dworze czy w domu, powinno się wziąć pod uwagę parę elementów, które wpływają na dłuższe jego użytkowanie i korzystanie, a także to jak się on prezentuję i wiele innych. Jest niezwykle ważne dbanie o baseny i pilnowanie, aby były higienicznie i sterylnie czyszczone, aby nie przedostawały się różnego rodzaju zarazki.

Zatem istotne jest systematyczne sprawdzenie poziomu wody, wymienianie jej, dbanie o czyszczenie basenu w odpowiednich ilościach w roku, wycieranie podłogi po pływaniu w basenie wewnętrznym, aby uniknąć czyjegoś poślizgnięcia, a także przenikania wody w posadzkę, a co za tym idzie odparzania się płytek i powstawaniu niechcianych rzeczy pod spodem. 

Odpowiednie dbanie o basen pozwoli na to, aby służył na on przez długie lata i zatrzymał swój stan w bardzo dobrej formie i nie był zniszczony po krótkim czasie. Zachowanie w nich higieny i czystość, pozwala także na dbanie o nasze zdrowie, ponieważ przy zaniedbaniu sprzątania tego miejsca, mogą powstawać grzyby na paznokciach czy przypadkowe połkniecie takie wody może odprowadzić do bólów brzucha czy złego samopoczucia. Dlatego warto mieć to na uwadze i uważać na to jak pielęgnujemy naszą przestrzeń wokół basenu jak i jego samego. 

Przykładowe lampy do basenu zewnętrznego lub wewnętrznego.

https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/50920-lampa-zewnetrzna-stojaca-wysoka-boston-2pl-k-8132-czarny.html

Lampa czarna stojąca wysoka, wykonana głównie z metalu, posiadająca dwie żarówki, jest świetnym rozwiązaniem dla basenów zewnętrznych, ponieważ można dobrze rozświetlić nie tylko przestrzeń basenu, ale także tego, co jest wokół niego. 

https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/12828-sxl-eco-2xe27-srebrno-szara-80-w.html

Oczka wbudowywane w ziemie wokół basenu najczęściej czy to na zewnątrz czy wewnątrz, wykonane z aluminium, pięknie doświetlają basen i wieczorem tworzą swoisty klimat, pozwalając przy tym na wystarczającą widoczność. 

https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/38365-24997-slupek-cube.html#/2869-kolor_oprawy-aluminium

Słupek ogrodowy, którego obudowa wykonana jest z aluminium, może być wykorzystany do oświetlenia dróżki do basenu lub mogą być zamontowane przy basenie na trawniku, co oświetli przestrzeń basenową.

Basen jest elementem labo ogrodu/tarasu lub elementem mieszkania i w każdej z tej opcji ważne jest prawidłowe oświetlenie. Trzeba umiejętnie dobrać odpowiednią lampę i jej moc żarówki, a także to, jaki efekt chcemy osiągnąć. Basen to także przestrzeń, która wymaga oświetlenia.