Styl nowojorski to klasyka sama w sobie, wysoko jakościowe materiały i dbanie o nawet najmniejsze szczegóły, oraz tradycyjne formy. To styl, który nie każdy pokocha, jednak każdy zwróci na niego uwagę i przykuje swój wzrok, ponieważ jest pełen pięknych form i jest dla osób, które lubią ład, porządek, czystość, jasność w przestrzeni i ciepło klimatu. Jest on stylem, na który warto zwrócić uwagę perzy urządzaniu swojego mieszkania. Głównie stosuję się go w salonach, pokojach gościnnych czy pokojach dziennych, ponieważ tam można ukazać szczególne i wszystkie cechy tegoż wystroju. Jest to na pewno styl unikatowy i warty uwagi oraz na pewno nie jest dla ludzi, którzy są skromni i nie lubią lekkiego przepychu i wolą minimalizm, prostotę i lekkie formy. Jednak trzeba przyznać, że pomieszczenie wykonane w tym stylu jest piękne i ciekawe, ale nie dla każdego. 

Czym się charakteryzuje styl nowojorski?

Styl nowojorski w miejscach wypoczynkowych, czyli tam gdzie znajduje się kanapa lubi symetrię, czyli słynne są dwie takie same kanapy naprzeciwko siebie lub dwa stoliczki usytuowane obok foteli. Kanapy są zwykle w prostych formach z lekkimi akcentami ozdobnymi. Zwykle na nich jest wiele poduszek dekoracyjnych, które mają stworzyć ciepły i przyjazny klimat, podłoga pokryta jest zazwyczaj dywanem z eleganckim wyszyciem a także znajdują się zasłony długie, które sięgają ziemi. 

Generalnie można by było powiedzieć, że salonach w stylu nowojorskim powinno być z klasą, ale jednak i przytulnie. Tutaj dużo się dzieje, jest wiele elementów składowych, które razem tworzą spójną całość i ukazują całościowo piękno tego stylu. Trzeba pamiętać o detalach, które pełnią tutaj istotną rolę oraz o tym, że stawia się tu na klasykę form i na jakość wszelkich materiałów, z których urządzony jest tenże salon. 

Jest to styl dla osób, które kochają elegancję , dobry gust, smak, mają swoje wymagania co do wyglądu całości, i są fanami ponadczasowych tradycji z nutą stylu glamour i bogatszych zdobień. 

Styl nowojorski- czy jest dla każdego i do każdego wnętrza?

Styl nowojorski jest dla osób, które maja szyk i są eleganckie i lubią czystość w mieszkaniu, stawiają na proste formy i nie lubią braku ładu. Lubią delikatne zdobienia i lekki przepych w postaci ciężkich zasłon, żyrandoli z pokaźnymi dodatkami, elementy lustrzane i klasykę. Ponieważ taka powinna być osoba i posiadać te cechy, która mieszka lub chce mieszkać w mieszkaniu w takim stylu. Gdyż styl domu jest poniekąd odzwierciedleniem nas, tego co nam w duszy i głowie gra, tego co lubimy, co nam się podoba, co sprawia, ze czujemy się dobrze i pewnie. 

Zatem jeśli taki wystrój nie przemawia do nas i nie lubimy takiego typu aranżacji, wolimy cos bardziej prostszego, skromniejszego, bądź wręcz odwrotnie bardziej bogatego, pokaźniejszego to powinniśmy zrezygnować z tego stylu, ponieważ nie spełni on naszych oczekiwań. 

Nie nadaję się on do każdego wnętrza, ponieważ, jeśli pomieszczenie jest małe i mało przestrzenne, z niskim sufitem , z małą ilością dostępnego światła to nie sprawdzi się w takim miejscu styl nowojorski, ponieważ do urządzenia wnętrza w taki sposób potrzebna jest przestrzeń i możliwość udekorowania jej, ustawienia mebli tak, aby było to zgodne zamysłem całej idei. W salonach o dużych metrażach, z przestrzenią i z dużymi oknami, z dużą dostępnością światła jest to jak najbardziej preferowane i można w takich salonach stworzyć piękne miejsce w stylu nowojorskim. Jednak w małych przestrzeniach nie ma to sensu i szkoda angażować w to swoje chęci, ponieważ nie osiągnie się takiego efektu, jakby się chciało. 

Na czym się skupić urządzając mieszkanie w stylu nowojorskim?

Najpierw należy zacząć od kolorystyki jaka ma być zachowana w takim mieszkaniu. Powinna być ona stonowana, a le jednak posiadać zróżnicowane kolory. Jednak jakie kolory charakteryzują styl nowojorski? Na pewno barwy neutralne, czyli takie, które są delikatne, takie jak pudrowy róż, odcienie żółci, ecru czy różne rodzaje szarości. Jednak należy pamiętać o tym, że w takich pomieszczeniach stawia się także na bardziej odważniejsze kolory jak miętowy, intensywny fiolet czy szmaragdowy. Przy okazji większych pomieszczeń, w których chcemy zastosować styl nowojorski dodatkowym elementem dekoracyjnym, uwidaczniającym ten styl są listy sufitowe i podłogowe, które przy swojej bieli uwidocznią i podkreślą ściany. 

Następnie warto skupić się na meblach, które grają równie ważną rolę, a mianowicie, aby zadbać o schludne, proste, ale jednak eleganckie sofy, kanapy, które będą z dobrej jakości materiału wykonane, jak chociażby z weluru i mogą mieć delikatne dodatki w postaci złotych nitek czy błyszczących akcentów. Najlepiej jakby były to ustawione naprzeciwko siebie dwie kanapy i fotele, a przy nich dwa takie same stoliki kawowe, które będą ozdobą całości. Dywan jest niezastąpionym punktem w stylu nowojorskim, który powinien się pojawić w takich salonach, wraz z pięknymi przeszyciami.  

W aranżacji takiego pomieszczenia, czy to będzie salon, jadalnia, pokój gościnny czy sypialnia w stylu nowojorskim, to powinien znajdować się w takim wnętrzu tak zwany centralny punkt, który skupia uwagę i koncentruję całość. Tu zderza wzrok wszystkich i jest takim miejscem głównym, może to być stół w jadalni, mogą to być kanapy z fotelami, bądź stoliki kawowe z fotelami i inne, byleby ten punkt w takiej przestrzeni się znalazł. 

Styl nowojorski kocha światło i lustrzane odbicia, zatem można zastosować tafle lustra lub luster, które będą odbijały światło i uwydatniały piękno pokoju.

Oświetlenie powinno być raczej klasyczne , z dodatkami, które nie będą zaburzały całości.  Tutaj także liczy się symetria.

Jakie lampy najbardziej pasują do stylu nowojorskiego?

Styl nowojorski lubuje się w niestandardowych kinkietach i lampach stołowych. Nowojorskość kocha także nikiel, uważa to za najszlachetniejszy metal, dlatego zastosowanie go jest idealnym zwieńczeniem w tej aranżacji. Meble często są stawiane z pięknego drewna, a blaty są z transparentnego, grubego szkła.

Toteż najbardziej i najczęściej stosowane oświetlenie do takiego pomieszczenia to żyrandole z otwartą lub widoczna żarówką, lampy z kloszami wykonanymi ze szkła, lampy z wykończeniem z niklu, lampy z klasycznych form, lampy z elementami luksusu, gustu i elegancji. Te głównie są montowane w takich pomieszczeniach i to one najlepiej współgrają z tym stylem. 

Cechy wspólne stylu nowojorskiego ze stylem glamour, istnieją?

Styl glamour w jakimś stopniu jest delikatnie podobny do stylu nowojorskie ze względu na oświetlenie, które w obydwu stylach lubi stawić na pokaźne żyrandole i stawia na elegancje. Obydwa style lubią duże i przestronne przestrzenie oraz kolory stonowane, neutralne. Jednak styl nowojorski jest delikatniejszy od stylu glamour, nie ma w nim takiego przepychu i aż tylu akcentów luksusu czy bogactwa. Owszem jest pokaźny, jednak nie aż tak jak glamour. Trzeba umiejętnie wyznaczyć ta granice pomiędzy nimi i odróżniać je, ponieważ czasami ludzie mylą te dwa style, ponieważ myślą, ze nowojorskie to na pewno przepych i tylko bogactwo, a nie do końca ta jest. I jeden i drugi niesie ze sobą wiele piękna i wyjątkowych elementów, jednak każde z nich jest dla innych osób, bo każdy lubi coś innego. 

Przykładowe lampy w stylu nowojorskim

https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/49843-velio-abazur-zyrandol-5-pl-biel-chrom.html

Żyrandol velio biały z tworzywem chrom jest idealnym przykładem lampy do stylu nowojorskiego, ponieważ wpisuje się w ten klimat i odzwierciedla jego klimat. Wykonany z metalu i częściowo z tkaniny jest pięknym akcentem dekoracyjnym do salonu urządzonego w tym stylu.  

https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/44190-lampa-wiszaca-katerina.html

Lampa wisząca katerina black jest równie pasująca do tegoż stylu i wpisuję się w ten nastrój aranżacji. Kryształki, które z niego zwisają są elementem błyskotek, które styl nowojorski w małych ilościach lubi. Prześwity i nie zabudowany klosz oraz oryginalna forma pozwala na ukazanie cech szczególnych stylu nowojorskiego. 

Styl nowojorski jest ciekawym i eleganckim rozwiązaniem, w jaki można urządzić mieszkanie. Jest nie dla każdego, bo nie każdemu się takie aranżacje podobają i nie do każdego pomieszczenia się nada, jednak trzeba przyznać, że jest warty uwagi i skupienia się na nim i chociażby przyjrzeniu się jak on wygląda.