Pokój dzienny jest miejscem, w którym przebywamy większość swojego czasu. Tam odpoczywamy, spędzamy wolne chwile, oglądamy telewizję czy słuchamy radia, przyjmujemy gości, często też jemy, a nawet śpimy. Projektując to pomieszczenie trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów takich jak, wielkość pokoju, kolor ścian i podłogi, meble i oczywiście oświetlenie. Każde z nich wpływa na siebie i razem tworzy całość. Wszystkie elementy powinny do siebie pasować i być spójne, można łączyć style, ale jest to dość ryzykowne i trzeba mieć wyczucie i wiedzieć jak je umiejętnie połączyć. Każdy pokój dzienny charakteryzuję się czymś innym i warto wyciągnąć z niego, ile się da. Tak, aby z małego miejsca zrobić optycznie jak największe, a w tym dużym uwzględnić te wyjątkowe rzeczy i uwidocznić jego piękno. Pokój dzienny powinien być przemyślanym pomieszczeniem, tak, aby był funkcjonalny, a zarazem urządzony z gustem. Trzeba zwrócić uwagę przy aranżacji, żeby wszystko ze sobą współgrało. Z pozoru wydaję się to wnętrze proste do zaprojektowania, bo przecież to tylko stolik, telewizor, sofa i koniec. Jednak wcale to takie łatwe nie jest. Ponieważ trzeba to dokładnie przemyśleć i wiedzieć jaki jest pomysł i jak dobrać to wszystko, aby było ze sobą zgodne. To miejsce, które nie jako reprezentuję dom/mieszkanie, ponieważ jest ono zazwyczaj jednym z pierwszych pomieszczeń. Tam toczy się życie rodzinne i tu jest serce całości. To jakby nasza wizytówka, która mówi o tym, jacy są właściciele i jaki styl nimi kieruję.

Wybierając lampę do pokoju dziennego, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wielkość, ponieważ w zależności między innymi od tego dopasowuję się odpowiednie oświetlenie. Mianowicie pomieszczenie to najlepiej jakby nie było ani zbyt małe ani zbyt duże, czyli średnie. Ponieważ bardzo duży pokój nie będzie miejscem przytulnym, ciepłym, w którym będzie chciało się spędzać czas. Natomiast dość mały będzie tworzył z kolei wrażenie za ciasnego, nie posiadającego świtała i powietrza, przytłaczającego. Wnętrze nie większe niż 30m2 jest wielkością idealną, ponieważ będzie ono miłym i przyjaznym schronieniem dla domowników i gości, będzie przyjemnie spędzało się tam czas i przestrzeń będzie dobra do wygospodarowania i udekorowania jej. Wtedy będzie można wyznaczyć tak zwane strefy funkcjonalne, na przykład na siedzenie, jedzenie. Jeśli pokój, który mamy do dyspozycji jest mały to dobrą alternatywa jest połączenie go przykładowo z kuchnią czy jadalnią, co automatycznie otworzy i powiększy przestrzeń, dostarczy jej więcej światła i będzie bardziej przestronne. Często w kawalerkach czy małych mieszkaniach w blokach wykorzystuję się to rozwiązanie, połączenia salonu/pokoju dziennego z aneksem kuchennym. Jest to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie.

Pokój dzienny możemy podzielić także na strefy. Jeśli jest on wymiarowy to nie, jednak, kiedy mamy do czynienia z nieregularnym kształtem to można ciekawie wykorzystać wolne przestrzenie.  Tworzące się wnęki można wykorzystać na małą biblioteczkę, stanowisko z biurkiem do pracy, kącik dla dzieci czy jadalnia. Warto każde miejsce wykorzystać i sprytnie je urządzić tak, aby razem wszystko do siebie pasowało i było spójne. Jednakże trzeba pamiętać, że pokój dzienny nie powinien być przejściowy, czyli nie powinien przez niego przechodzić szlak do wszystkich pomieszczeń, czy nie powinno z niego wychodzić przejście do sypialni czy łazienki. Dobrym zabiegiem jest, jeśli mamy lub planujemy mieć balkon albo taras, zgranie go razem z pokojem dziennym, ponieważ wchodząc do pomieszczenia, gdzie widok jest na piękny taras czy balkon, z zielenią na zewnątrz, odpręża i pozwala bardziej odpocząć. Dodaje to uroku wnętrzu i daję więcej powietrza i słońca, które wyzwala uśmiech i pozytywne nastawienie.

Istotny dla wyboru lampy jest także kolor ścian i podłogi, który powinien być w tonacjach stonowanych i raczej jasnych, aby wnętrze było przyjazne i pogodne i promieniało z niego jasność i ciepła atmosfera. Tym bardziej, jeśli metraż jest mały to powinny być to barwy jaśniejsze, które optycznie powiększą i otworzą przestrzeń. Kiedy zależy nam na jakimś ciemnym kolorze czy tapecie to można wykonać to na jednej ze ścian czy fragmencie jednej z nich, lecz nie więcej, ponieważ przytoczy to i wprowadzi chaos. Podłoga powinna współgrać z kolorem ścian, czyli jeśli ściany są jasne to podłoga też i na odwrót.

Meble także dobierane są pod aranżację całego wystroju. Powinny one współgrać z całą resztą pomieszczenia. Oświetlenie dobrane do nich powinno brać pod uwagę to z czego są wykonane, jaki mają kolor, kształt.

Przykładowe lampy do pokoju dziennego:

·      LAMPA WISZĄCA LUNA KREMOWA

·      ŻYRANDOL BARSA 3 PŁ. CHROM

·      LAMPA WISZĄCA TANGO 3 CHROM

·      KINKIET POBO

Oświetlenie w pokoju dziennym jest bardzo ważne i wpływa na jakość relaksu, podczas, którego siedzimy, oglądamy telewizję, czytamy czy jemy. Światło nie powinno tutaj być zbyt intensywne i stawia się na barwę ciepłą, która pozwoli na spokojny odpoczynek. Nie może ono razić w oczy, ponieważ zaburza to funkcję azylu i przytulnego miejsca, jakim powinno być. Można zamontować lampę nad kanapą czy w centralnej części pokoju, a także (jeśli jest połączony z jadalnią) nad stołem, przy którym spożywa się posiłki. Elementem uzupełniającym, ale jednocześnie stwarzającym klimat przytulnego miejsca, jest zamontowanie kinkietów czy postawienie lampki stołowej, a także lampy podłogowe.  Przy aneksie kuchennym można wmontować listy z oświetleniem bądź punktowe oczka sufitowe, które także dadzą dużo światła.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, do pokoju dziennego najlepsze lampy to te wiszące czy sufitowe, które dają dużo światła i ich abażury, klosze są w jasnych kolorach, bądź są szklane, mają odsłonięte żarówki. Kinkiety, lampy stołowe, podłogowe są także elementami, które uzupełniają i dodają więcej światła, tworząc przy tym dodatkowy klimat. Pokój dzienny kojarzy się z jasnymi barwami, ponieważ wtedy zarówno domownikom jak i gościom chętnie i miło przebywa się w takim miejscu oraz nastrój jest pozytywny, i naładowany dobrymi emocjami. Każde z rodzaju tych lamp powinno mieć ciepłą barwę żarówki i nie mieć zbyt dużej intensywności, mocy, ponieważ może to przeszkadzać, a wręcz wprowadzać irytację. Światło ma wpływ na nasze nastawienie, to jak się czujemy. Jeśli światło w pokoju dziennym jest przyjemne dla oczu i delikatne to człowiek wtedy odpoczywa, natomiast, jeśli jest mocne i drażniące to ciężko jest się zrelaksować i odprężyć, ponieważ moc światła nas pobudza i rozprasza. W zależności od tego jaka jest wielkość tego pokoju, jego kolor, jakie są meble i czy występują jakieś strefy, to na tej podstawie dobiera się oświetlenie. Co za tym idzie, jeśli pokój jest mały to powinien mieć jasne kolory ścian i podłogi, mała ilość mebli, która nie zagraci pomieszczenia i do tego dobrać jasne, z ciepłym światłem lampę sufitową czy lampę wiszącą. Do dużego pokoju mamy więcej możliwości, ale także staramy się zachować więcej jasnych barw niż ciemnych.