Jakie lampy dają najwięcej światła?

Wyróżnia się różnego rodzaju lampy, między innymi: lampy wiszące, sufitowe, podłogowe, stołowe, żyrandole, kinkiety. Każde z nich dostosowane jest do konkretnych miejsc i nadają się do czego innego. Do biurka, przy którym dziecko odrabia lekcje jest najlepsza lampka stołowa czy biurkowa, ponieważ wtedy wszystko jest oświetlone dokładnie i wyraźnie widać co się robi. Do salonu czy sypialni najlepszy jest żyrandol bądź lampa wisząca. I tak można przypisywać każdemu wnętrzu najodpowiedniejszą lampę. Jednak, które z nich dają najwięcej światła?

Po pierwsze wybierając specjalną lampę do konkretnego pomieszczenia trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, czyli do czego ma być wykorzystywana ta przestrzeń, jak duża jest, jaki układ ma, jak chcę się, aby ono wyglądało, jaka kolorystyka jest zachowana i ile światła dziennego wpada przez okna. Po przeanalizowaniu tego wszystkiego można podejmować kroki związane z wyborem właściwej lampy.

Do małych przestrzeni idealnie sprawdzą się lampy sufitowe – platformy, które dadzą taką łunę, poświatę na sufit, optycznie powiększając pomieszczenie. Platforma nie jest zbyt duża, a więc nie trzeba się martwić o efekt   przygnębienia czy zatłoczenia wnętrza. Można także, dla podkreślenia efektu i optycznego zwiększenia, zamontować kinkiety w tym samym stylu co lampa i stworzy to razem spójną całość. Dzięki czemu pokój będzie wydawał się bardziej przestrzenny.

Do dużych pomieszczeń warto wykorzystać lampy wiszące czy pojedyncze lampy z kloszami czy dużymi żarówkami, które umieszczone w odpowiednim miejscu i rozłożone w prawidłowej odległości będą świetnie ze sobą współgrały i pokój będzie otwarty, jasny i przestronny. W takich dużych wnętrzach powinny być oświetlone najważniejsze punkty, które są centralne i na nich skupia się całe życie danego pomieszczenia. W tych także można zastosować kinkiety, które dodadzą nastroju i elegancji. Montując w nich ciepłe światło, stworzy się taki azyl, w którym można wypocząć i wyciszyć się. Można nimi uwydatnić jakiś element dekoracyjny czy szczególną rzecz.

Najwięcej światła dają lampy ze szklanymi kloszami, czy z kloszami, które odsłaniają żarówkę, ponieważ one najwięcej dostarczają i przepuszczają światła. Teraz tego typu lampy są modne i często stosowane w pomieszczeniach, które potrzebują dużej ilości doświetlenia, ponieważ, na przykład mają mało światła dziennego.

Ilość dostarczanego światła zależne jest także od mocy i barwy żarówki. Oświetlenie białe, zimne nadaje się do pomieszczeń, które przeznaczone są do pracy, nauki, pomaga się ona skupić i pobudza do działania. Natomiast żółte, ciepłe jest przeznaczone do przestrzeni, w których człowiek może się zrelaksować i odpocząć. Tworzy ono przytulną i miłą atmosferę oraz jest delikatny dla oczu, nie razi. Intensywność, moc żarówki powinna być odpowiednio dostosowana do wnętrza i potrzeb, jakie niesie ze sobą jego funkcja. Zbyt ostre światło w sypialni czy salonie może być drażniące i może prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych. Każde pomieszczenie winno być doświetlone według swojego zastosowania.

Najwięcej światła będą dawały również lampy wiszące, które są otwarte, bądź przepuszczają dużo światła, tak, aby rozświetlały pokój. Dobre do oświetlenia pomieszczenia jest także punktowa oprawa halogenowa LED, która może być zastosowana w dowolnej ilości i zainstalowana w kilku miejscach. Trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy żarówki i jej barwie, ciepłej lub zimnej.

Przykładowe lampy dające najwięcej światła:

·      LAMPA WISZĄCA HONEY K-4724 CZARNY

·      NOWOCZESNY PLAFON KANTOOR WHITE

·      OCZKO SUFITOWE SZKLANE KWADRATOWE. KOLOR: SREBRNY

·      LAMPA WISZĄCA ORBITA BLACK

·      LINEA LED KINKIET 1 PŁ./ BIAŁY + CHROM

·      VERIN LAMPA WISZĄCA 6X60W E27 CZARNY/ZŁOTY

Światło w każdym pomieszczeniu jest bardzo ważnym elementem i odpowiednie dostosowanie go wpływa na zdrowie ludzkie, na nastrój i klimat. Wybierając ciemne kolory abażurów, platform i do tego mocne, zimne żarówki, w pomieszczeniu tworzy się klimat ciężki, dosyć mroczny i ciemny. Dlatego, jeśli chcemy pomieszczenie ożywić, dodać mu optycznie metrów, doświetlić je, to powinno zastosować się lampy odkrywające żarówki lub ze szklanymi kloszami, lub lampy wiszące w jasnych kolorach, lub oczka sufitowe. One zawsze otworzą przestrzeń i dadzą wiele światła. Jeśli pokój jest mały i w dodatku dociera do niego mało promieni słonecznych i generalnie jest ciemny, z niejasną podłogą i ścianą to tym bardziej powinno się zrezygnować z ciężkich, pokaźnych, ciemnych i wielkich lamp czy żyrandoli, ponieważ to przytłoczy pomieszczenie i optycznie będzie wyglądało na mniejsze i będzie tworzyło atmosferę raczej chłodną. Natomiast, jeśli pokój jest duży to można zamontować bardziej widoczne i uwydatnione lampy/żyrandole z ciemnymi barwami, ponieważ nie zaburzy to proporcji przestrzeni. Jednak wiele nowoczesnych, na przykład salonów, które są duże uzupełniają lampami wiszącymi z widocznymi żarówkami albo w szklanych kloszach, ponieważ teraz jest na to moda. Lapy długie, zwisające w stylu trochę nowoczesnym, trochę norweskim biją rekordy popularności i coraz częściej są stosowane w domach, najczęściej w salonach lub jadalniach. Ponieważ te przestrzenie powinny być najbardziej oświetlone, gdyż tam spędzamy najwięcej czasu i spożywamy posiłki, i wiele innych czynności, przy których dobre światło to podstawa. A tego typu lampy umożliwiają dobre oświetlenie, a zarazem nie męczą oczu.

Kiedy światła jest za mało w jakimś pomieszczeniu to może doprowadzić do pogorszenia się wzroku czy złego samopoczucia. W pomieszczeniu, w którym człowiek się uczy, czyta, piszę, czy ogląda powinno być dobre, niezbyt intensywne oświetlenie, które będzie prawidłowe dla naszych oczu, ale jednocześnie będzie pozwalało na wyraźny obraz, który trzeba odczytać. Zwłaszcza istotne jest to w pokojach dla dzieci, ponieważ ich młode oczy są wrażliwe i kształtują się i, jeśli będą musiały wytężać wzrok, aby coś przeczytać czy zobaczyć to będzie złe dla ich zdrowia, co w późniejszym czasie może nieść konsekwencje w postaci noszenia okularów. Dzieci powinny mieć aranżowane pokoje w raczej jasnych i ciepłych barwach oraz z lampami, które mają żarówki o ciepłej barwie i są przyjemne dla dziecka. Dzieci lepiej się czują i bezpieczniej w przestrzeni jasnej, czystej i przytulnej, która ma w sobie ciepłą i miłą atmosferę niż w takiej, w której przeważają zimne tony i światło oraz takie, które niosą ze sobą przygnębiające emocje.

Dorosły człowiek, który na przykład pracuje w domu bądź ma swoje biuro, biblioteczkę w domu powinien zaś mieć raczej zimne światło w takim pomieszczeniu, ale z ograniczoną intensywnością. Ponieważ z takim oświetleniem lepiej się pracuję i motywuję to do dalszego działania. Wspiera nasze chęci i pomaga w skupieniu się na konkretnej kwestii. Ciepłe światło mogłoby znużyć i wręcz zniechęcić do pracy i spowodować chęć spania.

Dlatego najwięcej światła dają lampy otwarte, jasne, z elementami przeźroczystymi lub szklanymi, gdzie widać żarówkę lub plafon, który rozprzestrzenia promienie na cały sufit i pokój lub lampy wiszące czy też oczka halogenowe. Do każdej przestrzeni pasuję inny typ lampy.