Jakie lampy do jasnej podłogi w salonie?

Salon jest pomieszczeniem, w którym toczy się życie całego domu. Ponieważ tutaj przyjmuję się gości, najczęściej spożywa posiłki czy ogląda telewizję. To pomieszczenie powinno być dobrze przemyślane i oświetlone, aby tworzyło miejsce, w którym goście i domownicy będą czuć się dobrze. Salon powinien być przestrzenią jasną, która będzie zachęcała do przebywania tam i przekazywała pozytywne nastawienie. Ponieważ w salonach o ciemnych i ciężkich barwach przygnębiamy to pomieszczenie i tworzymy nastrój bardziej wieczorowy i taki, który więcej pasuję do sypialni niż do salonu. W jasnych salonach zawsze będzie bardziej pozytywnie, jest więcej światła i słońca niż w tonacji ciemnej. Dlatego dobór lampy i oświetlenia do tego miejsca jest równie istotny.

Każdy salon jest inny, ma inny wymiar, kształt, styl, układ mebli, kolor ścian czy rodzaj podłogi. W przypadku, kiedy podłoga w salonie jest jasna raczej stawia się na żyrandole w jasnych kolorach bądź lampach wiszących, sufitowych również w jasnej tonacji i najlepiej z światłem ciepłym. Często też wykorzystywane są lampy podłogowe z jasnymi bądź przeźroczystymi kloszami, które przebijając światło i rozpraszając je optycznie powiększają wnętrze. Jeśli salon jest mały i chcemy, aby wydawał się on większy to dobrym rozwiązaniem może być lampa, która rozprzestrzenia światło na sufit i dobrze je oświetla, tym samym pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie większego i wyższego.

Dobierając lampę do salonu musimy uwzględnić jego rozmiar, rodzaj, kolor czy typ materiału do naszego wnętrza, ponieważ od tego wiele zależy. Jeśli mamy dość duży salon to możemy pozwolić sobie na duże żyrandole czy lampy z pokaźnymi kloszami. Jednak w małym pomieszczeniu takie wyjście będzie nieodpowiednie, ponieważ przytłoczy i zdezorganizuje przestrzeń.

W przypadku podłogi jaka jest w salonie również ma znaczenie dla wyboru lampy. Jeśli podłoga jest ciemna to można dobrać do niej dla kontrastu i rozjaśnienia lampę jaśniejszą, bądź dla spójności równie ciemną lampę. Jednak w takim przypadku musimy się liczyć z tym, że salon może być lekko przytłaczający i optycznie zmniejszać wnętrze. Zależy to również od gustu i efektu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy na rozjaśnieniu, powiększeniu powierzchni to warto wybierać jasne lampy i jasną podłogę, natomiast, gdy chodzi o efekt bardziej wieczorowej, prywatnej przestrzeni to wtedy stawia się na ciemne aranżacje.

Jasna podłoga w salonie, czy to panele, płytki, wykładzina czy drewno zawsze będzie dawała wrażenie pokoju czystszego, jaśniejszego, promiennego, ciepłego, przytulnego i większego. Do takiego stylu pomieszczenia w zależności od jego wielkości warto dobrać równie jasne bądź trochę ciemniejsze lampy. Jeśli jest to duży salon, może być bardziej pokaźny abażur czy żyrandol, a jeśli mały to można dobrać lampy, które rozproszą więcej światła na suficie.

Przykładowe lampy do salonu z jasną podłogą:

·      LAMPA WISZĄCA AWENA KREMOWA

·      VELIO ABAŻUR ŻYRANDOL 5 PŁ. BIEL + CHROM

·      LAMPA WISZĄCA TANGO 3 MIEDŹ

·      LAMPA PODŁOGOWA TRÓJNÓG AWENA MIX

·      LAMPA STOŁOWA ALASKA 1 PŁ

·      KINKIET LATTE

W zależności jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć taki typ lampy powinno się wybrać. Można wykorzystać także lampkę na stolik czy kredens postawione tak, aby dawały dodatkowe światło i były elementem dekoracyjnym. Kinkiet też jest często wykorzystywany w salonach zamontowany, na przykład na ścianie za kanapą, sofą czy nad jakąś półką, również jako bardziej element wypełniający, dekorujący przestrzeń.

Aranżując salon musimy wziąć wszystkie istotne czynniki pod uwagę. Po pierwsze to jak duże jest to pomieszczenie, jaki kolor ścian, jakie meble, jakie dekoracje, jaka podłoga i pod to wszystko dobieramy lampę. Mając konspekt i wybrane te wszystkie elementy można zastanawiać się jaki kształt, typ, kolor i rodzaj świtała się chcę w lampie, żyrandolu. Mając mały salon z jasną podłogą powinno się postawić na jasne lub lekko ciemniejsze żyrandole, lub lampy sufitowe rozprzestrzeniające dużą ilość świtała, aby powiększyć optycznie pomieszczenie. Można do takie zabiegu zastosować również lapę podłogową w narożniku, która wzmocni ten efekt. Natomiast, jeśli salon jest duży można zastosować ciemny abażur czy żyrandol, jednak nadal z ciepłym światłem. Da to pewien kontrast. Stosując podobny kolor lampy, dostosowanej do reszty, tworzy razem pewną całość i pozwala na klarowne przejście z jednego elementu na drugi.

Salon z jasną podłogą i ciepłym światłem, i otwartym żyrandolem, bądź lampą dającą dużo światła będzie miejscem, w którym goście będą chcieli przebywać i miło będzie im mijał czas, i będą chcieli tam wracać. Natomiast domownicy przyjemnie będą spędzać w nim chwile i z radością będą spożywać tam posiłki, oglądać telewizję czy grać w gry planszowe. Goście zawsze lepiej się czują w jasnym, czystym pomieszczeniu niż w gnębiącej ciemnej przestrzeni. W jasnym salonie człowiek czuję się weselej, bardziej pozytywnie i przebywanie w nim wywołuję optymistyczne myślenie i emocje.

Lampy do jasnej podłogi pasują różne, jednak to także zależy od całej reszty pokoju, jak jest urządzony. Jeśli chcemy osiągnąć styl bardziej elegancki, dostojny to można zastosować żyrandole z kryształkami, które dodadzą uroku i będą się niezwykle prezentowały. Do tego można dodać kinkiety na ścianę nad łóżkiem, czy lampę podłogową lub lampkę na stolik. Jeśli zależy nam na stylu klasycznym, ale zachowując nutę fantazji można dobrać lampę z abażurem dwukolorowym czy w niekonwencjonalnych kształtach. Natomiast urządzając salon w stylu norweskim można wybrać lampę stojącą, na przykład z klasycznym beżowym abażurem i drewnianymi nogami. Styl glamour to lampy ze złotymi zdobnikami, czy z kryształowymi elementami, to głównie kolory złota, bieli, czerni, srebra.

W zależności od tego, który styl wybierzemy odpowiedniego do tego dobieramy lampy. W salonie nie musi być tylko jeden żyrandol, można zastosować oprócz tego inne rodzaje oświetlenia. Dobrać na przykład w tym samym stylu lampkę stołową bądź podłogową. Jeśli połączy się parę typów oświetlenia może powstać przyjemne i przytulne pomieszczenie, które będzie dobrze oświetlone i miało to swój urok.

Do jasnej podłogi w salonie najlepsze są lampy, które uwydatnią przejrzystość i czystość tego pomieszczenia, a więc otwarte zdobne żyrandole, bądź lampy z jasnymi abażurami rozpraszające światło na suficie oraz ozdobne kinkiety czy lampki stołowe dodające uroku i elegancji wnętrzu. Równie ciekawie sprawdzają się lampy podłogowe, które postawione, na przykład w narożniku mogą delikatnie powiększyć salon. Natomiast można pokusić się o kontrast i postawić na ciemne oświetlenie, poeksperymentować, jednak trzeba liczyć się z tym, że może to spowodować zmniejszenie optyczne pomieszczenia czy stworzenie klimatu bardziej ciemnego, mniej pozytywnego. Dobranie do jasnej podłogi lekko ciemniejszej lampy jest także dobrym rozwiązaniem, które pozwoli na delikatny kontrast, ale jednak zachowanie proporcji i przytulności pomieszczenia. Jasna podłoga powinna być łączona raczej z ciepłymi i jaśniejszymi barwami lamp, aby razem tworzyło to całość.