Jakie światło do sypialni ciepłe czy zimne?

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym wypoczywamy i relaksujemy się po całym dniu. Kolor ścian, oświetlenie, meble jakie będą w sypialni, to wszystko wpływa na stopień regeneracji naszego organizmu. Wybierając oświetlenie do sypialni kierujemy się indywidualnymi względami i każdy wybiera według swoich preferencji. Jednak istnieje takie przeświadczenie, że w sypialni lepsze jest ciepłe światło niż zimne. Ciepłe światło powoduję, że bardziej w takim pomieszczeniu odpoczywamy, tworzy większą intymność, a atmosfera staję się bardziej wyciszona i przyjemna. Sypialnia przyjmuję postać azylu, który jest przytulny i z chęcią się do niego wraca. Kojarzy nam się ona tylko z przyjemnymi momentami. Natomiast zimne światło nadaję się do pomieszczeń, w których się pracuje lub do podświetlenia na przykład schodów czy półek, a także do dekoracji. Wtedy zimne światło jest bardziej preferowane ze względu na to, że lepiej jest przy takim świetle się skupić i dobrze oświetla miejsce naszej pracy. Do sypialni światło zimne jest zbyt ostre i rozpraszające.

Do koloru ścian warto dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia. Na przykład, jeśli sypialnia jest urządzona w kolorystyce jasnej, to można dać akcent kontrastowy w postaci ciemniejszej lampy, ale nadal ze światłem ciepłym. Natomiast przy ciemnej kolorystyce sypialni, postawić na jaśniejsze lampy. Wyróżnia się różnego rodzaju lampy: wiszące, nocne, podłogowe czy kinkiety. W zależności od tego jak wygląda sypialnia tak powinniśmy dobierać typ lampy. W sypialni, która jest dosyć przestrzenna, dobrze prezentować i sprawdzać się będzie lampa wisząca, lampki nocne do stolików nocnych i może być dodatkowo lampa podłogowa, która będzie obok fotela czy toaletki. Do mniejszych sypialni żyrandol bądź lampa wisząca i nad łóżkiem kinkiet lub obok stojąca lampa. Zależy od intensywności oświetlenia w sypialni jakie chcemy osiągnąć.

Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy się wyciszyć, wypocząć i zebrać siły na kolejny dzień, dlatego świtało ciepłe pomoże nam w tym, bo umili spędzony tam czas. Natomiast zimne światło rozpraszałoby i było zbyt intensywne i ostre, co w konsekwencji byłoby męczące, i mogłoby doprowadzić do bólu głowy czy oczu. Przy takim świetle ciężko byłoby oglądać telewizor czy spać, ponieważ to mogłoby być nużące i prowadzące do irytacji.

Przykładowe lampy do sypialni:

·      LAMPA WISZĄCA AWENA MIX BEŻOWO-BIAŁA

·      LAMPA PODŁOGOWA TRÓJNÓG BRICK GOLD

·      LAMPA STOŁOWA HILTON

·      LAMPA STOŁOWA ROKSANA

·      VELIO ŻYRANDOL 6 PŁ./CHROM

·      KINKIET BRIGHT STAR 1 PŁ.

 

W sypialni można zastosować któryś z tych rodzajów lamp, bądź kilka z nich i łączyć je według swojego uznania. W zależności od gustu i klimatu, w jakim urządzona jest sypialnia, taki dobieramy typ lampy. Najbardziej popularny układ w sypialni to lampa wisząca i dwie lamki nocne ustawione na stolikach nocnych, bądź lamka stołowa na stoliku. Różne kształty i kombinacje lamp pozwalają na kreatywne udekorowanie sypialni.

Światło ciepłe w sypialni czy to w jasnej lampie, czy ciemnej będzie wyglądało zawsze przytulnie i miło. Daję ono poświatę miejsca, gdzie można wejść, położyć się i wyciszyć. Jest ono łagodne dla naszych oczu i nie drażni nas. Przebywanie w sypialni z zimnych oświetleniem po dłuższym czasie staję się męczące.

Nieodpowiednio dobrane światło może nieść ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, zwłaszcza zdrowotnych. Często bywa tak, że w pracy czy w domu siedząc przy biurku odczuwamy senność, zmęczenie, znużenie i osłabienie. Może wynikać to z źle dobranego oświetlenia lub jego gorszej jakości, czy źle dostosowanego do konkretnych pomieszczeń. Zdarza się, że dzieci w domu czy w szkole nie mogą się skupić na lekcjach, wykonywanych zdaniach, to także może być wynikiem nieprawidłowo dobranego oświetlenia. Słabe oświetlenie może zmniejszyć wydajność naszej pracy, zniechęcać nas, obniżać nasze samopoczucie, nastrój, demotywować. Możliwy jest spadek energii, mogą występować problemy ze snem lub może człowiek słabo się czuć czy mieć zwiększony apetyt. Natomiast jasne i ciepłe światło poprawia naszą produktywność, nastrój i sen jest lepszy oraz spokojniejszy. Czytając książkę, ucząc się, czy pracując przy biurku, laptopie powinno zadbać się o odpowiednie światło, ponieważ zbyt mała ilość światła lub mało jakościowa, intensywna może spowodować pogorszenie się wzroku, ogólne złe samopoczucie i brak motywacji do dalszego działania.

Dlatego tak ważne jest umiejętne dopasowanie lampy do konkretnego pomieszczenia. Sypialnia jest wnętrzem, w którym głównie śpimy i przebywa się w nim najwięcej wieczorem i w nocy, a w ciągu dnia korzystamy z innych pomieszczeń. Natomiast, jeśli wieczorem oglądamy telewizor w sypialni lub czytamy książkę to świtało powinno być ciepłe, aby nie przeszkadzało i nie powodowało problemów z czytaniem czy oglądaniem, a potem z zaśnięciem. W sypialni z światłem o ciepłych tonach przyjemniej się spędza noc i nastrój jest bardziej miły i przytulny. Zimne światło byłoby zbyt ostre do tego pomieszczenia i powodowałoby efekt zimnego, ostrego, nieprzyjaznego i nieprzytulnego miejsca, w którym czujemy się jak w biurze. Każdy człowiek potrzebuję jednego miejsca swojego, w którym czuję się bezpieczny, spokojny, wyciszony i odprężony, i takim azylem jest sypialnia. Do niej przychodzimy się wyłączyć na chwilę z codzienności, ze stresów i zmęczenia jakie przynosi nam dzień, dlatego to jak urządzone jest to wnętrze ma wielki wpływ. Kolor ścian, meble, podłoga, oświetlenie, wszystko razem tworzy całość i jest bazą, w której mamy ochotę się schronić. Każdy ma inny pomysł i koncepcje na to pomieszczenie, ponieważ są różne gusta, jednak ogólnie przyjęte jest, że do sypialni bardziej pasuję i nadaję się światło ciepłe. Kolor, kształt, wielkość abażura, klosza czy żyrandola jest sprawą indywidualną i zależne od tego jaki jest ten pokój. Jedna wspólna cecha dla nich jest jedna, że światło powinno być ciepłe.

Światło we wnętrzu winno być dostosowane do tego, co w tam będzie. W kuchni czy miejscu, gdzie się pracuję, uczy powinno być bardziej zimne, aby można było się skupić i wszystko wyraźnie było widoczne, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon raczej stawia się na światło ciepłe, aby stworzyć przytulne pomieszczenie, w którym chcę się przebywać.

Odpowiadając na pytanie: jakie światło do sypialni ciepłe czy zimne - to zdecydowanie ciepłe. Ponieważ one dedykowane jest takim pomieszczeniom jak sypialnia, natomiast zimne do biura czy miejsca jakiejkolwiek pracy, do podświetlania półek, schodów, czy do dekoracji. Ponieważ tam potrzebne jest światło intensywne, które będzie skupiało i motywowało do pracy, dzięki czemu będziemy wszystko wyraźnie widzieli i mogli wykonywać swoje obowiązki. Sypialnia jest miejscem odpoczynku, a więc potrzebuję ciepłego, delikatnego światła, które nie będzie przeszkadzało tylko było element dodatkowym, który ma uprzyjemnić czas relaksu. Nasz umysł i organizm wtedy wypoczywa i regeneruje siły. Powinniśmy wybierać do pomieszczeń, w których śpimy, światło ciepłe i powinno się ono znajdować w przedziale 2700K-3300 K.