Salon jest pomieszczeniem w domu, w którym rodzina spędza dużo czasu razem. Tutaj przyjmuję się gości, ogląda telewizję, słucha muzyki, relaksuję się, rozmawia, czy jak niektórych domach spożywa się posiłki. To jedno z ważniejszych miejsc w domu, ponieważ to tu rodzina łączy się i wspólnie wykorzystuje wolne chwile. Każdy salon jest inny, jeden duży, drugi mały i to ma duży wpływ na to jakie oświetlenie dobierzemy do niego. Ale także powinno się wziąć pod uwagę kolory ścian, typ podłogi, z czego jest wykonana, meble, jakie będą się w nim znajdowały, wystrój i styl jaki chcemy zachować, a także jaki klimat ma tam panować.

Jadalnia, czyli miejsce, które kojarzy się z jedzeniem i piciem. I taka też jest funkcja tego wnętrza, jednak nie tylko, ponieważ jest to także punkt, w którym rodzina się zbiera przy jednym stole i rozmawiają ze sobą i spędzają miło czas. Oświetlenie jej jest priorytetowe, ponieważ jest to praktycznie najważniejszy aspekt tej przestrzeni, gdyż od jego prawidłowego oświetlenia zależy to jak będzie się domownikom przebywało i jadło przy stole i czy będzie to dla nich chwila relaksu czy siedzenie na siłę. Jadalnia to tak naprawdę stół, krzesła i lampa, ponieważ jest ona albo oddzielnym pomieszczeniem, albo połączona z kuchnią lub salonem, albo oddziela salon od kuchni lub wcale jej nie ma. Wszystko zależy jak urządzony jest dom czy mieszkanie.

Salon a lampy sufitowe

Salon to miejsce, w którym głównie przyjmujemy gości i spędzamy czas z rodziną, dlatego projektując dom, a w tym salon, powinniśmy wziąć pod uwagę czego wymagamy od niego. Zatem czy chcemy, aby był to przytulny i skromny salon czy może strojny, bogaty i raczej w chłodnym klimacie. W każdym domu przeważa inny styl w jakim jest wykonany, dlatego urządzając salon należy zastanowić się jak chcielibyśmy, aby on wyglądał i czego oczekujemy. Najważniejsze to przeanalizować całość tego wnętrza, czyli jaki ma metraż, jakie meble będą wstawione, jakie kolory ścian, jaka podłoga, jakie dodatki, dekoracje i wtedy pod to wszystko powinniśmy dobrać odpowiednia lampę i barwę żarówki. Do małych salonów dobrze sprawdzą się lampy sufitowe, ale z jasnymi kloszami, abażurami, a najlepiej takie, które mają widoczną lub otwartą żarówkę, ponieważ takie lampy dają najwięcej światła. Rozpraszają promienie światła na całe pomieszczenie i optycznie dodają metrów, przez co salon wydaję się na większy i bardziej otwarty. Jest wtedy oświetlona cała przestrzeń i widoczność jest dobra. Można dodatkowo zastosować lampę stojącą w rogu, która dodatkowo powiększy salon i da jeszcze więcej światła. Duże salony mają to do siebie, że spora część lamp, a na pewno większa niż do małych przestrzeni, pasuję i nadaję się do zamontowania. Jednak tutaj także dobrym wariantem są lampy sufitowe, ponieważ odbijają one światło od sufitu, przez co rozpraszają je na całe wnętrze. Jest wiele rodzajów i materiałów z jakich są wykonywane, z elementów stali, metalu, drewna, szkła, materiału, czy weluru. Dzięki czemu każdy typ salonu ma swój odpowiednik w lampie sufitowej, która będzie idealnie się komponowała ze stylem i wystrojem całości. Lampy sufitowe to jedne z najczęściej wybieranych typów oświetlenia do salonu.

Jadalnia a lampy sufitowe

Jadalnia powinna być dobrze doświetlona ze względu na to, że tam spożywa się posiłki, a przy jedzeniu trzeba mieć odpowiednie światło, aby nie potrzebnie wytężać wzrok przez co  może pogorszyć się wzrok, zaś zbyt intensywne także szkodzi naszemu samopoczuciu oraz gałkom ocznym. Lampa powinna być tak zamontowana, aby nie przeszkadzała. Częstym błędem jestem usytuowanie lampy na wysokości wzroku co nie znajduję swojego pozytywnego zastosowania, ponieważ tylko uniemożliwia to widoczność osób siedzących naprzeciw siebie, po drugie nie doświetla całej przestrzeni i stołu i jest raczej problem niż udogodnieniem. Najczęściej wybierane lampy sufitowe do jadalni to takie na listwach zawieszane z kloszami, abażurami ze szkła, stali, metalu, drewna, materiału. Ponieważ one dają odpowiednią ilość światła i rozpraszają światło na cały stół i powierzchnię wokół niej. Barwa wybierana do takich lamp to najczęściej ciepła lub neutralna. Wybierane są także plafony z jasnymi bądź ciemnymi abażurami. Lampy sufitowe do jadalni powinny być także dostosowane do stylu w jakim jest ona utrzymana, ponieważ nie mogą one odbiegać, gdyż może przez to się gryźć ze sobą. Kolor ścian, rodzaj podłogi, meble, oświetlenie w jadalni to wszystko powinno ze sobą współgrać. W zależności od usytuowania w domu jadalni taką tez powinniśmy dobrać lampę.

Salon a jadalnia – jaką wybrać lampę sufitową?

Różnica między lampą sufitową do salony a do jadalni zależy od wielu czynników i jest kwestią indywidualna, ponieważ każdy dom czy mieszkanie to inny wystrój i klimat, to niepowtarzalnie zaprojektowane ognisko domowe, które dla rodziny w nim mieszkającej jest schronieniem i miejscem, w którym można odpocząć i złapać oddech na następny dzień. Jadalnia potrzebuje lampy, która oświetla konkretną część pomieszczenia, w tym przypadku stołu przy, którym spożywa się posiłki. Lampy sufitowe, które są punktowe także dobrze sprawdzą się do tego typu przestrzeni, ponieważ oświetla dany punkt, który chcemy rozświetlić. Natomiast do salonu preferowane są lampy sufitowe, które oświetlają całe pomieszczenie, dzięki czemu jest ono odpowiednio doświetlone i wygląda na większe. Mały jak i duży salon powinien mieć jak najlepsze oświetlenie, ponieważ jest to centralny pokój w domu.

Przykładowe lampy sufitowe do salonu i jadalni

·       Plafon Harmony Black

To elegancka i stylowa lampa, która idealnie pasuje do salonu, który urządzony jest w wystroju nowoczesnym. Jest ona dla ludzi, którzy lubią niestandardowe wykończenia salonu i gustują w bardziej ciekawych formach. Daję ona sporo światła przez swój spory plafon, który roznosi na sufit promienie światła i potem na resztę pomieszczenia.

·       Lampa Wisząca Tango 3 White

To trzy otwarte żarówki, które dobrze komponują się z ciepłą lub neutralną barwą światła. Cała lampa jest w tonacji białej co automatycznie dodaje ciepła pomieszczeniu i przyjemnego klimatu. Lampy z otwartą żarówką dostarczają najwięcej świtała i roznoszą je na całość wnętrza, dzięki czemu wszystko jest widoczne, a atmosfera jest zachowana. Nadaję się zarówno do małych jak i do dużych salonów, jednak w tych o mniejszych metrażach tym bardziej spełni swoją funkcję.

·       Lampa sufitowa przed świtem nr 3691

Dzięki swoim czterem kloszom idealnie sprawdzi się do jadalni, ponieważ dokładnie oświetli stół i przestrzeń, na którą ma padać, ponieważ ma dobre rozłożenie tych lamp i da odpowiednią ilość promieni. Barwa żarówki powinna być ciepła lub neutralna, ponieważ ona jest najłagodniejsza dla oczu i przyjemna do spożywania posiłków przy stole.

·       Plafon Alano Black

To kolejny model doskonały do jadalni, ponieważ jej trzy żarówki, które są połowicznie odkryte są źródłem dużej ilości świtała. Żarówki pokryte są metalowymi okryciami, dzięki, którym zaliczają się do stylu industrialnego.

Lampy sufitowe do salonu jak i do jadalni to doskonałe rozwiązanie, ponieważ są one wciąż na czasie, a jednocześnie dają sporo ilość świtała. Są one często stosowana przez ludzi w swoich domach czy mieszkaniach i nadal pozostają w trendach. Ich dostępność kolorystyczna oraz style, kształty, formy pozwalają na znalezienie tego wyjątkowego, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Można wiele aranżacji zaprojektować z pomoc a lamp sufitowych.